Nowości z Browaru Grodzisk

Okazuje się, że ciekawe piwo można zakupić nie tylko w sklepach specjalistycznych czy na festiwalach. W zeszłym tygodniu w sieci Freshmarket/Żabka pojawiły się dwa najnowsze piwa z Browaru Grodzisk, w stylach, które na co dzień królują na półkach z kraftem.

Grodziskie - fot. znalewaka.pl
Grodziskie – fot. znalewaka.pl

Nieczęsto zdarza się, że w blogosferze tak szeroko omawiana jest marketowa nowość. Tym razem jednak było nieco inaczej, gdyż dwie nowe pozycje z Grodziska wzbudziły zainteresowanie wszelkiej maści beer geeków juz na kilka dni przed pojawieniem się na półkach.

Browar Grodzisk powrócił do żywych dwa lata temu, kiedy to reaktywowano produkcję słynnego polskiego „szampana”. Od tego czasu w temacie lekkich wędzonych piw Grodziskie wystąpiło w co najmniej kilku odsłonach.  Tym razem zdecydowano się na całkiem nowe, dla browaru style – American Pale Ale oraz White India Pale Ale (APA i White IPA).

Grodziskie - fot. znalewaka.pl
Grodziskie – fot. znalewaka.pl

Pierwsze co rzuca się w oczy to całkiem nowa szata graficzna. Dość oryginalna, nawiązująca trochę do czasów PRL. Komentarze w sieci świadczą o tym, że nowe etykiety wzbudzają mieszane uczucia, jednakże mnie osobiście bardzo do gustu przypadły. Przejdźmy jednak do samych piw, bo czyż nie one są tutaj najważniejsze?

American Pale Ale

Jako pierwsze, w mojej szklance wylądowało APA. W oczy rzuca sie od razu informacja na butelce, że chmielone jest tylko polskimi chmielami – Cascade PL, Lubelski, Marynka i Magnum PL.

Grodziskie - fot. znalewaka.pl
Grodziskie – fot. znalewaka.pl

Jeśli chodzi o liczbowe statystyki to mamy tutaj 5,2% alkoholu przy ekstrakcie początkowym 12,5% a goryczka deklarowana przez producenta jest na poziomie 32 IBU. Nie będę tutaj wspominał kolejny raz o świetnej etykiecie. Samo piwo ma kolor ciemnoherbaciany, dość mętny a dodatkowo jest ozdobione wysoką, śnieżnobiałą, gęstą pianą. Wygląda naprawdę ładnie. Aromat jest dość oszczędny, lekko ziołowy i trochę słodkawy, ale generalnie nie powala intensywnością. W smaku trochę ciekawiej. Pierwsze co można wyczuć to trochę przesadzony karmel, ale tylko trochę.

Grodziskie - fot. znalewaka.pl
Grodziskie – fot. znalewaka.pl

Gdzieś tam po chwili pojawia się fajna, przełamująca goryczka, która przywraca smak do normy. Całość wydaje się dość fajnie ułożona. No może jakby trochę mniej było karmelu to by było idealnie, a na chwilę obecną jest po prostu nieźle.

White India Pale Ale

Powiem szczerze, że o ile do APY podchodziłem bez emocji, to White IPA jest jednym z moich ulubionych stylów więc bardzo byłem ciekawe jak grodziski browar wybronił się z jego interpretacji.

Grodziskie - fot. znalewaka.pl
Grodziskie – fot. znalewaka.pl

Na początku warto wspomnieć, że przy warzeniu tego piwa użyto zielonej herbaty Earl Grey. W składzie ponadto mamy chmiele Hallertau Blanc, Sorachi Ace, Equinox oraz Magnum. Jeśli natomiast chodzi o cyferki, to mamy tutaj 6% alkoholu, przy ekstrakcie początkowym 14% a także goryczkę na poziomie 40 IBU. Generalnie zapowiadało się całkiem fajnie.
Piwo ma barwę słoneczną, jest lekko mętne również z wysoką, białą pianą. Aromat jest bardzo przyjemny – owocowy, słodki ale nienachalny. Ogólnie mega pozytywny. W smaku natomiast mamy do czynienia z dość ciekawym połączeniem smaków.

Grodziskie - fot. znalewaka.pl
Grodziskie – fot. znalewaka.pl

Mianowicie startujemy od słodkiego, ale nie za słodkiego, owocowego orzeźwienia, przechodzącego w aromatu zielonej herbaty a kończąc na subtelnej, przyjemnej goryczce. White IPA z Grodziska jest strasznie pijalnym, bardzo orzeźwiającym i naprawdę przyjemnym piwem. Całości dopełnia nienaganny lacing na szkle. Naprawdę warto spróbować grodziskiej białej IPY.

Podsumowanie

No cóż mogę więcej powiedzieć. Obydwa piwa można ocenić pozytywnie. APA jest całkiem przyzwoita, choć mogłaby być mniej karmelowa. Natomiast White IPA to według mnie naprawdę przyjemne, letnie piwo, które na pewno sprosta wielu gustom. Dodatkowym plusem, by spróbować obydwa piwa jest cena, w regularnej sprzedaży będą dostępne chyba za 4,50, jednak w chwili obecnej jest jeszcze dostępna promocja, że dwie butelki można kupić za 7 PLN. Więc biorąc pod uwagę tę cenę, nowe piwa z Browaru Grodzisk to może być absolutny hit tego lata.