Nadchodzi Saison z Żywca – będzie hit?

Ostatniego czerwca zakończyło się głosowanie, w którym wszyscy mogliśmy oddać swój głos na jeden z gatunków piwa, które poszerzy portfolio Browaru Żywiec. Spośród kilkunastu gatunków wyłoniono zwycięzcę, jednak ku rozczarowaniu wielu osób nie będzie to RIS.

Żywiec Saison - fot. zywiec.com.pl
Żywiec Saison – fot. zywiec.com.pl

Kilka dni temu na stronie Żywca ogłoszono wyniki głosowania. Okazuje się, że najwięcej głosów uzyskał nie, jak przewidywano, RIS, nie najpopularniejszy chyba nowofalowy gatunek czyli IPA, a Saison. Piwo w stylu Saison po krótce mozna scharakteryzować jako letnie, sezonowe piwo górnej fermentacji z Belgii. Ma odświeżający i lekko kwaśny smak. Odznacza się mocnym zapachem cytrusów. Wyczuwalny jest również aromat przypraw i ziół. Zwykle ma pomarańczowy kolor oraz gęstą, wysoką pianę.

Pozostaje nam więc czekać do jesieni, kiedy to pojawi się nowy gatunek Żywca. Ciekawostką jest, że niemal równo z ogłoszeniem wyników głosowania, Zamkowy Browar w Cieszynie wydał nowe Sezonowe Cieszyńskie. Plotki głoszą, że jest to piwo w stylu….Saison. Czy więc jesienna premiera z Żywca miała miejsce tak naprawdę już teraz, ale pod szyldem Browaru Zamkowego? A może to tylko zbieg okoliczności i powstaną dwa różne piwa? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania jesteśmy zmuszeni poczekać. Obydwa piwa na pewno pojawią się na łamach naszego bloga.

Doczekaliśmy się – Żywiec Saison zadebiutował – tutaj znajdziesz krótką recenzję.